نکاتی که قبل از ارسال فایل چاپی باید بدانیم

1400/05/16 در ساعت 13:24:00

نکاتی که قبل از چاپ باید رعایت کرد تا به نتیجه مطلوب تری رسید، و می توانید رضایت مشتری را جلب کنید.

نکاتی که قبل از ارسال فایل چاپی باید بدانیم

نکاتی که قبل از ارسال فایل چاپی باید بدانیم

اولین نکته که باید به یاد داشته باشید، درصدی از اختلاف رنگی در مانیتور و چاپ وجود دارد، البته این موضوع به مانیتور و کالیبره شدن آن هم بستگی دارد. 

معمولا برخی طراحان به علت عدم اطلاع کافی نکات مهم طراحی پیش از چاپ از جمله تفاوت مود رنگی مانیتور (RGB) و چاپ (CMYK) و ترکیبات رنگ ها و هم چنین تفاوت آن ها از مانیتور تا چاپ، رنگ هایی در طراحی خود استفاده می کنند که باعث می شود نتیجه چاپ آن رنگ ها در فرم های عمومی و در مواقع زیادی حتی در فرم های اختصاصی متفاوت از آنچه در نظر دارند شوند.

تفاوت بین RGB و CMYK

مود رنگی چاپ CMYK می باشد که از رنگ های اصلی Cyan-Magenta-Yellow-Black تشکیل شده است و از ترکیب این ۴ رنگ میلیون ها رنگ تولید می شود. مثلا برای ایجاد رنگ سبز از رنگ های آبی و زرد استفاده می شود یا برای ایجاد رنگ قرمز از رنگ سرخابی و زرد استفاده می شود.
سیستم و ساختار نرم افزاری که طراحی و تنظیم رنگ‌ها را انجام می‌دهید با سیستم چاپ و پرینت کار شما متفاوت است. نمایشگرها و سیستم‌های کامپیوتری از مود رنگی RGB استفاده می‌کند. این سیستم برای نمایش رنگ‌های مختلف از ترکیب سه رنگ اصلی Blue و Red و Green استفاده می‌کند. استفاده از مود رنگی RGB که بر اساس ترکیبات نور می باشد و مناسب برای نمایش در مانیتور می باشد، در کارهای چاپی که اساس آن ترکیب چهار رنگ Cyan-Magenta-Yellow-Black است، سبب اختلاف رنگ های چاپ شده با رنگ مورد نظر شما می شود.

زمانی که با مورد رنگی CMYK طراحی می‌کنید باز هم آن چیزی که در صفحه نمایش می‌بینید باز هم تفاوت‌هایی گاها چشمگیر با خروجی کارتان پس از پرینت و چاپ خواهد داشت. به همین دلیل گرفتن پرینت پیش از چاپ (نمونه چاپی) اهمیت بسیار زیادی دارد.

ترکیب رنگ ها

سعی کنید برای ایجاد یک رنگ از رنگ های اصلی کمتری استفاده کنید با این کار اختلاف رنگ شما بعد از چاپ کمتر می شود. بدیهی است خطای رنگی یک ترکیب که از دو رنگ اصلی استفاده شده است کمتر از مواردی است که از ۳ یا ۴ رنگ اصلی برای ایجاد یک ترکیب رنگ استفاده می شود.
توقع نداشته باشید هر رنگی که داخل مانیتور می بینید قابل اجرا در فرم های عمومی باشد. در نظر داشته باشید رنگ هایی مانند: قهوه ای، زرشکی، بنفش و بعضی رنگ ها که برای ایجادشان باید از هر ۴ رنگ اصلی استفاده شود با اختلاف بیشتری مواجه خواهد شد.
بهترین روش برای انتخاب رنگ مناسب استفاده از مراجع معتبر و وارد کردن کد رنگ آن در طرح ها می باشد. با این حال بخصوص در چاپ های عمومی احتمالا شاهد مقداری تغییر رنگ خواهیم بود.

رنگ های خاص (رنگ پنجم):

رنگ هایی از قبیل طلایی (Gold)، نقره ای (Silver)، اکلیلی و … در ترکیبات CMYK وجود ندارد. به این رنگ ها، رنگ های پنجم می گویند. در صورت تمایل به استفاده از این رنگ ها می بایست مرکب این رنگ ها که دارای شماره فنی خاص می باشد خریداری شده و به صورت رنگ های تفکیکی یا رنگ پنجم چاپ شوند.

مشکی یا خاکستری

اگر میخواهید زمینه مشکی پر رنگ ( اصطلاحا مشکی پرکلاغی) داشته باشید از مشکی ۴ رنگ استفاده کنید.
C=65  M=50  Y=50  K=100

اگر زمینه طراحی خود را مشکی تک رنگ (Black=100) انتخاب کنید نتیجه چاپی آن خاکستری خواهد شد. حدالمقدور در زمینه های تمپلات از این رنگ استفاده نکنید. غیر از اینکه سفارش شما مشکی پر رنگ نخواهد شد نتیجه نهایی مطلوب نخواهد بود.
اگر زمینه خاکستری مورد انتخاب شماست به هیچ دلیل از رنگ خاکستری ۴ رنگ استفاده نکنید و از درصد های مختلف رنگ مشکی برای بدست آمدن آن استفاده نمایید.

Overprint 

در این تکنیک هنگامی که رنگی را overprint انتخاب می کنید زیر آن با پس زمینه ای که رنگ overprint شده روی آن قرار دارد پر می شود چنانچه این تکنیک اعمال نشود با کوچکترین جا به جایی رنگ نوشته یا رنگ پس زمینه هنگام چاپ دور نوشته شما سفیدی می زند. توجه داشته باشید رنگ زیر نوشته overprint شده روی آن تاثیر می گذارد.
در ایندیزاین فونت های مشکی رنگ (BLACK) بصورت اتوماتیک زمانی که روی رنگ دیگری قرار می گیرد حالت Overprint بخود می گیرد.
در نرم افزار فتوشاپ می توانید حالت (Mode) لایه نوشته ها را روی حالت Multiply تنظیم کنید.

اهمیت رزولوشن (تراکم)

زمانی که طراحی وب انجام می دهید رزولوشن صفحه و تصاویر موضوع مهم و خاصی نیست. اما وقتی زمانی که طراحی را برای چاپ انجام می‌دهید لازم است که از تصاویر و فایل‌هایی با رزولوشن بالا و کیفیت مناسب استفاده کنید. در غیراینصورت خروجی طرح شما به صورت تار و بی کیفیت و با رنگ‌هایی مایوس کننده چاپ می‌شود.

برای خروجی چاپ، نکته ای که بسیار باید به آن اهمیت دهید و نگران آن باشید DPI تصویر (Dot Per Inche) است. همانطور که از نام آن مشخص است، منظور از dpi تعداد نقاط در یک اینچ مربع را نشان میدهد. یعنی تعداد نقاطی که چاپگر شما در هر اینچ مربع ایجاد می‌کند.
در مناسب ترین حالت تنظیمات رزولوشن نرم افزار خود را 300 dpi در نظر بگیرید. بالاتر بردن این مقدار کمک خاص به شما نمی کند و تنها باعث بالاتر رفتن حجم فایلتان می‌شود.

همچنین توجه داشته باشید که DPI نباید باPPI یعنی (Pixle Per Inche) اشتباه گرفته شود. چرا که ppi مربوط به تراکم نقاط در یک اینچ مربع از فضای صفحه نمایشگر است و به همین دلیل برای طراحی دیجیتالی به جای طراحی چاپ استفاده می‌شود.

انتخاب فونت

در متن ها به رنگ، خوانایی و سایز فونت ها توجه نمایید. فونت های کوچکتر از 7pt به سختی خوانده می شوند و استفاده از رنگ هایی که از بیش از یک رنگ اصلی تشکیل شده باشند احتمال خرابی کار را بالا می برد.

خط برش (فاصله اطمینان)

در تمامی کارها حداقل ۳ میلی متر فاصله برش از لبه های کار در نظر بگیرید و از قرار دادن محتوی اصلی در آن بخش پرهیز کنید. این فاصله برای کارت های دور گرد و لمینت ۵ میلی متر است و ممکن است در محصولات مختلف با توجه به خدمات متغیر باشد. (در راهنمای ارسال فایل هر محصول ذکر شده است).

 اهمیت نمونه خوانی و اصلاح (غلط گیری)

این بخش دانسته‌هایی ست که هر طراحی از آن اطلاع کافی دارد، اما باز هم از اهمیت آن کم نمی شود. بزرگترین خطاها در چاپ همیشه موارد کوچکی هستند که از چشم طراح و سایرین دور و بی اهمیت بوده اند و به نوعی می‌توان آنها را اشتباهات احمقانه دانست.

نمی توان مثل طراحی یک وبسایت به عقب برگشت و این اشتباهات را اصلاح کرد. پس اگر اشتباهی وجود داشته باشد به سادگی می‌توان گفت که پولتان را هدر داده اید.
بدیهی است که باید املای کلمات را در کار خود بررسی کنید، اما در هر صورت با انجام این نوع بررسی به اندازه 75 درصد از راه را رفته اید و بسیاری از اشکالات باقی مانده اند. مواردی که ممکن است متوجه آن ها نشوید مانند اسامی اشتباه در تایپ اسم‌های خاص مثل اسم شرکت‌ها و مواردی که جزء غلط‌های املایی معمول نمی باشند. یا شماره‌های تماس و آدرس‌های داخل متن و ایمیل و غیره. و یا استفاده از فاصله و نیم فاصله در جای درست آن در افعال و حروف سجاوندی و غیره.

به علاوه تنها غلط های املایی نیستند که می‌توانند باعث خرابی کار شما شوند؛ ایرادهایی مثل کرنینگ (Kerning) نیز می‌توانند پروژه شما را تحت الشعاع قرار دهند. کرنینگ به فواصل حروف در داخل کلمه گفته می‌شود. همچنین باید علائم موجود در متن را نیز بررسی کنید. اندازه خط تیره، فاصله علائم، فاصله خطوط و غیره.

بهتر است قبل از ارسال فایل و طراحی برای چاپ، هر چه بیشتر آن را بررسی کنید و ترجیحا برای این کار از یک چک پرینت استفاده کنید.

فرمت و خروجی مناسب

کیفیت فایل (DPI) شما برای چاپ های افست و دیجیتال که شامل مواردی مثل کارت های ویزیت، تراکت و پوسترها، CD  و کاور، ست های اداری و پاکت ها می بایست 300pixel/inches باشد. این رقم برای چاپ های سایز بزرگ شامل بنر ها، فلکس ها و … می تواند تا 72pixel/inches کاهش یابد.
مود رنگی فایل ها باید به صورت CMYK باشد و به صورت 8bit تنظیم شده باشد. در غیر این صورت چاپ مناسبی از طرحتان نمی توانید داشته باشید.

برحسب نوع کاغذ سفارش نوع رنگ بندی فایل را انتخاب کنید به عنوان مثال اگر کاغذ سفارشتان کتان است به هیچ وجه نباید از رنگ تمپلات استفاده کنید و یا در فرم های تحریر حدالمقدور از رنگ های تمپلات استفاده نکنید زیرا رنگ های روی کاغذ تحریر کدر تر می شود.

فایل را حتما بر اساس سایز اعلام شده در محصول و یا سایز مورد نظر خودتون (در محصولاتی که امکان پذیره) و با توجه به کیفیت فایل مطرح شده در بند اول طراحی نمایید. در غیر این صورت امکان تغییر سایز و یا دفرم شدن طرح ها و یا افزایش قیمت تمام شده چاپ وجود خواهد داشت. برای رفع این مشکل بهتر است سایز تصویر را مطابق تعداد پیکسل‌های موجود در تصویر منطبق کنید.

فایل نهایی را به صورت عکس و با پسوند های tiff – jpg یا pdf برای چاپ ارسال کنید. توجه داشته باشید اگر فایل خود را در نرم افزار های برداری یا ایندیزاین طراحی می کنید، فایل های pdf این امکان را به هر فردی می دهد تا بتواند به قسمت های مختلف طرح شما بصورت مجزا دسترسی داشته باشد. 

نظر جدید
0%