بهترین روش چاپ کدام است

1400/05/16 در ساعت 13:24:00

یکی از مهمترین تصمیمات قبل از چاپ انتخاب بهترین روش چاپی می باشد.

بهترین روش چاپ کدام است

بهترین روش چاپ کدام است

تولید محصولات چاپی دارای دو بخش بسیار مهم هستند، بخش اول طراحی گرافیک و بخش دوم چاپ. در مقوله چاپ شما باید تفاوت چاپ دیجیتال و چاپ افست را بدانید تا بتوانید با توجه به تفاوت این دو روش و نیاز خودتان، بهترین روش چاپ را انتخاب کنید.


چاپ افست

رایج‌ترین روش چاپ پروژه‌های بزرگ، روش چاپ افست است. فرآیند کار چاپ افست بدین صورت است که ابتدا در بخش لیتوگرافی، براساس طرح اولیه، صفحاتی از جنس آلومینیوم در قالب زینک (پلیت) ساخته می‌شود. با توجه به این‌که در این روش چاپی از سیستم رنگی CMYK استفاده می‌شود به طور معمول برای طرح‌ها چهار زینک مجزا برای هر رنگ ساخته می شود. البته در برخی موارد یک زینک دیگر برای ترکیب رنگ خاص دستی نیز تهیه می‌گردد.

پس از تهیه هر کدام از این زینک‌ها می‌بایست آن‌ها را جداگانه در قسمت برج‌های رنگی دستگاه چاپ قرار داد. در این حالت هر زینک از یکی از چهار رنگ CMYK تغذیه می‌کند. با عبور کاغذ از رول‌های آغشته به رنگ در هر قسمت، رنگ مربوطه و متناسب با درصدهای رنگی طرح اولیه بر روی کاغذ منتقل می‌گردد تا در آخرین قسمت تصویر نهایی حاصل شود.

مزایای چاپ افست

معایب چاپ افست

چاپ دیجیتال

یکی دیگر رایج ترین روش های چاپی، چاپ دیجیتال می باشد. در این نوع چاپ، مراحل زمان‌بر و پیچیده‌ی چاپ افست وجود ندارد و یکی از آسان‌ترین روش‌های چاپ است. در چاپ دیجیتال، جوهر به طور مستقیم بر روی سطح منتقل می شود.

از طرف دیگر، چاپ دیجیتال می‌تواند فقط در رنگ‌های سیاه و سفید و CMYK چاپ شود و قادر به چاپ رنگ‌های واقعی مانند پنتون یا HKS نیست. اگر کار چاپی شما نیاز به مطابقت کامل پنتون داشته باشد، چاپ دیجیتال گزینه مناسبی نخواهد بود.

پرینتر لیزری و چاپگر جوهرافشان نمونه‌ای از چاپ دیجیتال هستند. دستگاه‌های چاپ دیجیتال صنعتی ابعاد بزرگ‌تر، دقت بیشتر و سرعت بیشتری برای چاپ در تیراژ بالا دارند.

در چاپ دیجیتال، طرح به‌صورت یک فایل دیجیتال با فرمت JPEG یا PDF و … به دستگاه داده می‌شود و چاپگر رنگ را بر روی سطح کاغذ با توجه مقدار آن در عکس منتشر می‌کند. در اکثر دستگاه‌های چاپ دیجیتال (مانند دستگاه‌های چاپ بنر یا پرینترهای جوهرافشان) این مورد به‌صورت خطی انجام می‌گیرد.

مزایای چاپ دیجیتال

معایب چاپ دیجیتال

چگونه می‌توان بین چاپ افست و دیجیتال، روش مناسب را انتخاب کرد؟

تصمیم گیری برای بهترین روش چاپ را شرایط حاکم بر هر پروژه تعیین می‌کند. ولی برای اینکه در زمان تصمیم‌گیری بین این دو بتوانید ساده‌تر انتخاب کنید ما سؤالاتی را آماده کرده‌ایم و به آن‌ها پاسخ داده‌ایم.

  1. تیراژ  "اگر پروژه شما تیراژ بالایی دارد، چاپ افست مناسب است و به شما محصول چاپی با کیفیت و با هزینه‌ی کمتری را ارائه می‌دهد. اگر تیراژ شما کمتر از تیراژ 500 عدد می باشد چاپ دیجیتال گزینه مناسب تری می باشد."
  2. زمان  "اگر قصد چاپ در لحظه‌ی آخر را دارید از چاپ دیجیتال استفاده کنید، در چاپ افست به دلیل تهیه‌ی زینک و پلیت زمان بیشتری مورد نیاز است."
  3. جنس  "چاپ افست توان چاپ بر روی متریال‌های مختلف در سایز و برش‌های گوناگون را دارد. برخی از جنس‌ها و خدمات فقط در چاپ افست ارائه می‌شوند، مثلاً در دسته‌بندی کارت ویزیت جنس‌های لمینت مات مخملی، لمینت مات یو وی موضعی یا کارت ویزیت... "
  4. رنگ "اگر رنگ خاصی برای پروژه شما لازم است، چاپ افست را انتخاب کنید زیرا چاپ دیجیتال تنها بهترین رنگ مشابه را به شما ارائه می‌دهد. برای چاپ رنگ طلایی، نقره‌ای، مسی، فسفری و سایر رنگ‌های خاص چاپ اُفست در حال حاضر تنها گزینه پیش روی شماست."
  5. نمونه اولیه "اگر قصد دارید که پیش از ادامه‌ی چاپ پروژه‌ی خود در ابتدا نمونه‌ی چاپی اولیه را ببینید تا از کیفیت و استانداردهای مورد نظر اطمینان حاصل نمایید، چاپ دیجیتال بهترین گزینه می باشد. درست است که چاپ افست ممکن است بسیاری از ویژگی‌های مدنظر شمارا ازنظر رنگ و جنس به شما ارائه ندهد اما برای اینکه عیوب احتمالی طراحی را متوجه شوید و قبل از اقدام برای چاپ افست یک نمونه واقعی از کار خود را مشاهده کنید بسیار مناسب است."
نظر جدید